लोकतान्त्रिक देशमा, कुनै पनि तहमा भ्रष्टाचार एउटा क्यान्सरनै हो जसले शासनको सारलाई मेटाउँछ र जनताको दृष्टिमा नेताहरूमाथिको विश्वासलाई कमजोर बनाउँछ । माओवादी केन्द्रीय समिति बैठकमा भ्रष्ट नेताहरूलाई सजाय दिनका लागि भर्खरैको आह्वानले वैधता र सान्दर्भिकताको लागि उनीहरूको संघर्षको महत्वपूर्णक्षणको रूपमा प्रतिविम्वित गर्दछ । जवाफदेहिताको माग गर्ने आवाज चर्को हुँदै जाँदा माओवादी अडानले भ्रष्टाचारविरुद्ध ठोस अडान लिने र जनताको विश्वासलाई आफ्नो पक्षमा पुनर्स्थापित गर्ने समय आएको छ ।

कुनै पनि क्रान्तिकारी आन्दोलनको इतिहास उसको आदर्श, लक्ष्य र आकांक्षाले रंगिएको हुन्छ । माओवादी आन्दोलन सीमान्तकृत र विस्थापितहरूको अधिकारको लागि न्यायपूर्ण संघर्षबाट उत्पन्न भएको हो । तर, समयसँगै जनताको सामूहिक हितभन्दा व्यक्तिगत लाभलाई माथि राख्ने केही नेताहरूको दुष्कर्मले माओवादी आन्दोलनलाई कलंकित बनाएको छ । त्यस्ता भ्रष्ट व्यक्तिहरूले प्रतिनिधित्व गरेकै जनताहरुको भाग खोसेर आफूलाई समृद्ध बनाएका छन् ।

उत्तरदायित्वको आह्वान माओवादी आन्दोलनमा लामो समयदेखि रहँदै आएको छ, तर एकता जोगाउने र क्रान्तिको रक्षा गर्ने नाममा तिनलाई प्रायः पन्छाइएका छन् । तर, भ्रष्टाचारमा आँखा चिम्लिएर नेतृत्वले सम्पूणर् आन्दोलनको विश्वसनीयतालाई कमजोर बनाईरहेको छ । समर्थक र जनतामा विश्वासको ह्रासले अन्ततः वास्तविक परिवर्तन ल्याउने उनीहरूको क्षमतामा बाधा पुर्‍याउँनेछ ।

भ्रष्ट नेताहरु विरुद्ध कारबाहीको माग गर्दै आएको भर्खरैको केन्द्रीय समितिको बैठकले माओवादी आन्दोलन भित्रको महत्वपूणर् परिवर्तनको संकेत गरेको छ । यसले बढ्दो अनुभूतिलाई देखाउँदछ, भ्रष्टाचारले आन्दोलनको प्रतिष्ठामा मात्र हानि गर्दैन बरु यसको परिचालन र सार्थक परिवर्तन सिर्जना गर्ने क्षमतालाई पनि कमजोर बनाउँछ । यो मुद्दालाई कार्यान्वयन गर्नुको अब विकल्प छैन; माओवादी उद्देश्यको अस्तित्व र सान्दर्भिकताका लागि यसलाई तत्काल सम्बोधन गर्नु आवश्यक छ ।

भ्रष्टाचारको जरा उखेल्नु भनेको आन्दोलनलाई कमजोर बनाउनु होइन भन्ने कुरा बुझ्नुपर्छ । वास्तवमा, भ्रष्टाचारलाई स्विकार्ने र आफ्नो तहभित्रै यसको सामना गर्नाले जनताको नजरमा माओवादीको अडानलाई बलियो बनाउँछ । पारदर्शिता, जवाफदेहिता र जनताको भलाइप्रतिको आफ्नो प्रतिबद्धता देखाएर, उनीहरूले आफूले एक पटक राखेको उच्च नैतिक आधारलाई पुनः प्राप्त गर्न सक्छन् ।

भ्रष्टाचारलाई प्रभावकारी रूपमा सम्बोधन गर्न माओवादी नेतृत्वले आन्तरिक अनुसन्धान थाल्नुपर्छ र वित्तीय कारोबार र निणर्य प्रक्रियाको छानबिन गर्न स्वतन्त्र निरीक्षण संयन्त्र स्थापना गर्नुपर्छ । पार्टीले पर्दाफास गर्ने कार्यलाई प्रोत्साहन दिनुपर्छ र यस्ता कार्यमा संलग्न संयन्त्रहरूलाई प्रतिशोधबाट बचाउनु पर्छ, भ्रष्टाचारका आरोपहरू प्रकाशमा ल्याइनुपर्छ, छिटो र निष्पक्ष रूपमा व्यवहारमा उतार्नुपर्छ ।

आन्तरिक उपायहरू भन्दा बाहिर, माओवादीहरूले राज्यका अधिकारीहरू र नागरिक समाज संगठनहरूसँग मिलेर सरकारका सबै तहहरूमा भ्रष्टाचारलाई सम्बोधन गर्ने काम गर्नुपर्छ । स्वतन्त्र भ्रष्टाचार विरोधी निकायहरू र गैरसरकारी संस्थाहरूसँगको सहकार्यले उनीहरूको विश्वसनीयता बढाउनेछ र केवल भाषणबाजीभन्दा बाहिरको भ्रष्टाचारसँग लड्नको लागि वास्तविक प्रतिबद्धता प्रदर्शन गर्नेछ ।

माओवादी विचारधाराको भूमिकाको पुनर्मूल्याङ्कन गर्नु पनि अत्यावश्यक छ । माओवादी विचारधाराका मूल सिद्धान्तहरूले समानता र न्यायको समर्थन गर्दछ, र यी सिद्धान्तहरूले राम्रो समाजको खोजीमा मार्गदर्शक प्रकाशको रूपमा काम गर्नुपर्छ । व्यक्ति भन्दा सामूहिकतालाई जोड दिँदा आधारभूत विश्वासहरूसँग पुनः जोडिने हुनाले आन्दोलनका कार्यहरूलाई यसको मौलिक मिशनसँग पुनः मिलाउन मद्दत गर्नेछ ।

माओवादी केन्द्रीय समिति द्धारा भ्रष्ट नेताहरूलाई कार्वाही गर्ने आह्वानले वैधता र प्रभावकारितातर्फको यात्रामा निर्णायक क्षणको प्रतिनिधित्व गर्छ । भ्रष्टाचारको सामना गरेर माओवादीले जनताको हितमा आफ्नो प्रतिबद्धता देखाउन, जनविश्वास पुनर्निर्माण गर्न र सकारात्मक परिवर्तनको शक्तिको रूपमा आफूलाई पुनः परिभाषित गर्न सक्छ । यो प्रक्रियामा कठिन निणर्य र आन्तरिक सुधारको आवश्यकता पर्नेछ, र माओवादी आन्दोलनको नैतिक धरातल र विश्वसनीयतालाई पुनः प्राप्त गर्ने बाटोमा यो आवश्यक कदम पनि हुनेछ । साँचो आत्मचिंतन र कार्यबाट मात्र उनीहरूले आफ्नो सङ्घर्ष सबैका लागि न्यायपूर्ण र समतामूलक समाजको खोजीमा सान्दर्भिक रहेको प्रमाणित गर्न सक्नेछन् ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय